• Firma

    Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów „Jedność” działa na rynku od 1949 roku. Od lat specjalizujemy się w produkcji słodyczy z grupy: pomad mlecznych i wodnych, pastylek w proszku, karmelków, drażetek, cukierków do żucia oraz suplementów diety. Produkcję oparliśmy na starych, sprawdzonych recepturach dopasowanych do wyrafinowanych gustów konsumentów. Wykorzystując surowce najwyższej jakości umacniamy swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym. Pracujemy w zintegrowanym systemie zarządzania jakością ISO 22000:2018 Jesteśmy polską firmą, dla której najważniejszą wartością są Konsumenci. Posiadamy status Zakładu Pracy Chronionej. Umacniając swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym stale poszerzamy naszą ofertę produktową. Zapewniamy wysoką jakość naszych cukierków oraz ciekawe smaki, które spełniają oczekiwania naszych klientów.

    Historia

    Lata 2015-2020

    W 2017r. wprowadziliśmy na rynek cukierki twarde bez owijek( Landryny). Dzięki tym produktom możliwe było odtworzenie i ponowne uruchomienie maszyny pakującej Simionato Do linii KHP zakupiono formierkę do karmelu „Migap”. Zakup ten wzbogacił liczbę oferowanych kształtów o nowe: maliny, cytryny, kwiaty i harfy. Kolejny rok 2018 przyniósł kolejne inwestycje. Zakupiono i uruchomiono nową owijarkę do karmelu na linii APV. Lata 2016-2019 to inwestycje nie tylko w park maszynowy. Udało nam się również odświeżyć wygląd całego zakładu poprzez generalny remont recepcji i wejścia do biurowca Generalne remonty hal produkcyjnych i magazynów prowadzone są w sposób ciągły. Zakupione wózki paletowe elektryczne mają na celu ułatwienie pracy osobom niepełnosprawnym Prowadzone są również kolejne działania marketingowe mające na celu poprawę wizerunku naszej firmy Wymiana i branding samochodów firmowych Odświeżanie istniejących i projektowanie nowych opakowań wyrobów gotowych

     

    Lata 2010-2015

    W  ciągu  całej  swej  historii  w  naszej  Spółdzielni  szczególna  troską  objęci  byli  inwalidzi a  filozofia  byłych  Zarządów  oraz  Rad  Nadzorczych  nastawiona  była  na  zatrudnianie  jak  największej   liczby  osób niepełnosprawnych.

    Wprowadzone  zmiany  w  przepisach  o  finansowaniu  zatrudniania  osób  niepełnosprawnych  pozbawiły  naszą  Spółdzielnię  w  roku  2004 znacznych  środków  wynoszących  ok. 2 mln zł. Innym  niekorzystnym  zjawiskiem , które  dotknęło  Spółdzielnię  w  2004r   to  ceny  podstawowych  surowców, które po  wejściu  do  Unii Europejskiej  tj.  po  1  maja 2004r. znacznie wzrosły .

    W kolejnych latach jakość swoich wyrobów Jedność popiera licznymi nagrodami:

    >„Najlepsze  w Polsce” to wyróżnienie otrzymane w roku 2008 od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Głos Wielkopolski, TVP oddział w Poznaniu oraz radia Merkury oaz prawo do używania godła „Najlepsze w Polsce THE BEST IN POLAND” dla produktu Cukierki Toffi

    >Certyfikat Przejrzysta firma nadany w roku 2008 za publikację sprawozdań finansowych przez Decide with Confidence , we współpracy z factor in bank Forbes i Bisnode.

    >Srebrny medal w kategorii zakładu pracy chronionej przyznawany przez kapitułę mazowieckiego Etapu Regionalnego za szczególną wrażliwość społeczną i odpowiedzialną politykę personalną uwzględniającą potrzeby osób niepełnosprawnych

    >I miejsce w kategorii przemysł rolno-spożywczy w IV i V edycji konkursu w roku 2007 i 2008 Firma roku Powiatu Grójeckiego

    >Wiele podziękowań i wyróżnień za okazaną pomoc w formie nagród

    1. m. in. certyfikat nominacji do konkursu DOBROCZYŃCA POWIATU GRÓJECKIEGO.
      W kolejnych latach firma rozwijała sprzedaż nawiązując współpracę w kolejnymi hurtowniami i sieciami handlowymi.Kamieniem milowym okazało się rozpoczęcie współpracy w 2012 r z Jeronimo Martins Polska. Dzięki zwiększonym zamówieniom produkcja ruszyła pełna parą co zmotywowało Jedność do zakupu nowej naważarki  z pakowaczką Stabilo firmy Innotech , na której to pakowane były Owocelki-Cukierki do żucia  marka własna BiedronkiW 2015r udało się rozszerzyć asortyment tego klienta o pastylki pudrowe UPS. W celu poprawy wydajności było utworzenie  linii pakującej „Małgośka” do automatycznego naważania i oklejania opakowań 120g.

     

    Lata 2000-2010

    Lata 1999 i 2000 były trudnymi latami zwłaszcza dla polskich producentów wyrobów cukierniczych również i dla CSI „Jedność”. Nastąpiło załamanie rynku wschodniego, co spowodowało wzrost podaży wyrobów cukierniczych na krajowym rynku. Następuje modernizacja i dostosowanie zakładu do certyfikacji jakości i bezpieczeństwa wyrobów na zgodność z normą ISO 9001:2000 oraz HACCP. Podjęte działania pozwoliły na utrzymanie pozycji Spółdzielni na rynku słodyczy.

    Jedność obchodzi swoje 50 lecie, 55 lecie i 60 -lecie założenia.

    W 2009 r firma wzięła udział w projekcie unijnym Innowacyjna Gospodarka. Opracowano pomysł na nowe innowacyjne cukierki do żucia z nadzieniem i podjęto decyzję o zakupie nowej linii technologicznej.

    Projekt został zauważony przez PARP, oceniony bardzo wysoko zdobywając najwyższą liczbę punktów . Wartość inwestycji wynosiła ponad 12 mln pln a dotacja  ponad 7 mln. pln . W październiku 2010 r na rynek wprowadzone zostały pierwsze produkty z nowej linii KHP. Były to karmelki miętowe nadziewane czekoladą Frutix Minti, a także karmelki owocowe , musujące wzbogacone w wit C „Frutix Musso”.

    Na początku roku 2011 z linii zeszły pierwsze cukierki do żucia z owocowym płynnym nadzieniem Frutix Modern. Innymi produktami były: toffi nadziewane czekoladą , Tofiko Gold, Tofiko party,  Frutix Grand.

    Lata 90.

    W 1988 roku zatrudnienie osiągnęło rekordowy najwyższy poziom w historii Spółdzielni – 619 osób. Rok 1989 to rok przemian społeczno politycznych.

    Spółdzielnia w tym roku obchodzi swoje 40-lecie.

    Nowa sytuacja gospodarcza kraju w 1990 roku spowodowała duże trudności we wszystkich dziedzinach życia, nastąpiło całkowite załamanie sprzedaży wyrobów cukierniczych w dotychczasowych kanałach dystrybucyjnych – powstała nowa forma sprzedaży handel obwoźny. Działania te pozwoliły przetrwać trudny okres dla firmy.

    Lata 1991-1995 to okres dynamicznego wzrostu sprzedaży, był on możliwy dzięki inwestycjom produkcyjnym. Firma powiększyła swój park maszynowy do 7 dropsiarek. Pakowaliśmy pastylki pudrowe w dropsy o różnych kształtach i wymiarach. Wprowadzono nowe wyroby  takie jak np.: drażetki oraz poprawiono wydajność pracy. W I kwartale 1993r została zakupiona i uruchomiona maszyna pakująca Simionato z Włoch. Prawie 100% wzrost sprzedaży wyrobów miał wpływ na decyzję o budowie magazynu wyrobów gotowych. W grudniu 1995 roku oddano do użytku nowoczesny magazyn wysokiego składowania wyrobów.

    Postępujący regres w branży odzieżowej spowodował likwidację zakładu krawiecko- kaletniczego, załoga zlikwidowanego zakładu znalazła zatrudnienie w zakładzie cukierniczym. Zachowało się kilka zdjęć naszej kolekcji z lat 90-tych.

    W roku 1995 wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku  podjęto decyzję o zakupie nowoczesnej, skomputeryzowanej linii do produkcji karmelków metoda wylewaną. Była to jedyna tego typu linia w Polsce a druga w Europie. W 1998 roku oddano ją do eksploatacji.  Do linii została też dokupiona  maszyna pakująca „Flow Pack” . Produkowane przy pomocy tej linii wyroby spowodowały znaczący wzrost sprzedaży i poprawę kondycji firmy oraz jej dalszy rozwój i modernizację.

    Lata 80.

    W 1980 roku uruchomiono nową działalność polegającą na konfekcjonowaniu towarów importowanych, głównie herbaty. W 1985  roku uruchomiono nowy zakład pomadek mlecznych o dużym stopniu  zmechanizowania procesów produkcyjnych.

    Lata 60.

    Uruchomiono Zakład Produkcji Cukierniczej.

    Uruchomiono zakład spożywczy, w którym produkowano pulpy truskawkowe i porzeczkowe na export. W tym samym roku uruchomiono dalsze punkty sprzedaży – ich ilość wzrosła do 22. W 1959 roku firma zatrudniała 139 osób w tym 120 inwalidów. Rok 1966 charakteryzował się dalszym rozwojem . Dobrze prosperowała produkcja owocowo- warzywna na eksport. Uruchomiono rozlewnię piwa i wytwórnię wód gazowanych. Uruchomiono również Zakład Pomadek. Zatrudnienie wzrosło do 265 osób. W 1968 Spółdzielnia została zaliczona do grupy Spółdzielni eksportujących swoje produkty.

    21 sierpnia 1949 r.

    Oficjalna data powstania „Jedności”. W dniu tym odbyło się założycielskie walne zgromadzenie. Pierwszym zorganizowanym warsztatem był zakład koszykarski, w którym wykonywano wyroby z wikliny. Na przełomie lat 1949 – 1950 zorganizowano zakład szewski oraz krawiecki. W 1952 roku Spółdzielnia zatrudniła 75 osób w tym 75% inwalidów. W 1953 roku uruchomiono działalność handlową otwierając dwa sklepy spożywcze. Zatrudnienie wzrosło do 98 osób. Rok 1959 charakteryzował się dalszym rozwojem

    Certyfikaty